Haberler

Yatırım Bankacılığında yeni bir deneyime merhaba!

13.10.2021

Doğan Yatırım Bankası, yetkin ve tecrübeli kadrosu, değer yaratan çözümleri ile yatırım bankacılığı alanında yepyeni bir deneyim sunmak üzere faaliyetlerine başladı

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. tarafından 200 milyon TL başlangıç sermayesi ile kurulan Doğan Yatırım Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan gerekli izinleri alarak faaliyetlerine başladı. Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş ve Doğan Yatırım Bankası Genel Müdürü Hulusi Horozoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısında, uluslararası tecrübeye sahip, alanlarının en yetkin kadroları yönetiminde Türkiye’deki şirketlerin; bankacılık ve finansman ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, şirket satın alma ve birleşmeleri, uluslararası fonlama kaynaklarına erişim ve menkul kıymet ihraçları gibi alanlarda şirketlere katma değerli hizmet ve danışmanlık sağlanacağı belirtildi. Horozoğlu, uluslararası finansal sistemin ülkemizdeki en güvenilir ve yetkin temsilcilerinden biri olarak yatırım bankacılığında yeni bir deneyim sunmayı hedeflediklerini kaydetti.

Doğan Yatırım Bankası, temel bankacılık hizmetlerinden hazine çözümlerine, yatırım bankacılığı ürünlerinden sürdürülebilirlik odaklı finansal danışmanlık hizmetlerine, yapılandırılmış finansmandan dijital finansman çözümlerine kadar uzanan alanlarda iş dünyasına yüksek katma değer sağlamak üzere faaliyetlerine başladı.

Doğan Holding’in köklü geçmişinin, değer yaratma kültürünün ve deneyimlerinin sağladığı avantajların yanı sıra yetkin ve tecrübeli kadrosuyla finans piyasasına iddialı bir giriş yapan Doğan Yatırım Bankası, uluslararası finansal sistemin ülkemizdeki en güvenilir temsilcilerinden biri olarak yatırım bankacılığında yeni bir deneyim sunmayı hedefliyor. Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş ve Doğan Yatırım Bankası Genel Müdürü Hulusi Horozoğlu, Doğan Yatırım Bankası’nın, BDDK’dan kuruluş ve faaliyet izinlerini tamamlayarak faaliyetlerine başlaması dolayısıyla 13 Ekim Çarşamba günü bir basın toplantısı düzenledi.

Çağlar Göğüş: “Türkiye’de yatırım bankacılığında fark yaratacağız”

Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş, 62 yıl boyunca Türkiye’den kazandığını yine Türkiye için yatırıma dönüştüren Doğan Grubu olarak, geçtiğimiz yıl da pandemi şartlarına rağmen ülkemize değer katmaya devam ettiklerini, “Türkiye iyi ise, biz de iyi oluruz” inancıyla 2020 yılında da faaliyetlerini genişleterek 1,5 milyar TL’lik yeni yatırım yaptıklarını söyledi. Türkiye’ye kazandırdıkları alanlardan birinin de oldukça deneyim ve birikim sahibi oldukları bankacılık sektöründe faaliyetlerine başlayan Doğan Yatırım Bankası olduğunu belirten Göğüş, şunları söyledi: “Pandemi şartlarının bir yandan ekonomik sıkıntılar yarattığı bir yandan da dönüşüme zorladığı yeni dönemde işletmelerin geleneksel finansman yöntemlerinin yanı sıra çok daha fazla alternatif seçeneklere ihtiyacı olduğunu gördük. Bu noktada sadece tavsiye vermekle kalmayıp elimizi taşın altına sokmaya kararlıyız. Yatırım bankacılığı alanında grubumuzun deneyim, birikim ve küresel bağlantılarının sağlayacağı avantajlar, kendi yapacağımız fonlamalar ve bankacılık alanında en iyilerden oluşan ekibimizle Türkiye’de fark yaratacağımızı düşünüyoruz. Ülkemizde ölçeğinden bağımsız, ihracat potansiyeli yüksek ve katma değerli ürünleri olan firmalara hem finansman hem de hizmet çözümleri götürmeyi planlıyoruz. Son dönemde ülkemizde hızla gelişen girişim sermayesine yönelik finansal araçlar yaratma konusu henüz emekleme aşamasında, bu konu da gündemimizde olacak”

Hulusi Horozoğlu: ‘Tek banka yaklaşımıyla tüm hizmetleri bir arada sunacağız’

Doğan Yatırım Bankası Genel Müdürü Hulusi Horozoğlu, Doğan Yatırım Bankası olarak kurumsal ve ticari bankacılık müşterilerine, yapılandırılmış finansman, yatırım bankacılığı, hazine, nakit yönetimi, dış ticaret finansmanı yanı sıra dijital finansman ve diğer bankacılık çözümleri gibi ürün ve hizmetler sunacaklarını belirtti. Doğan Holding’in köklü geçmişinin, değer yaratma kültürünün ve sektördeki deneyimlerinin sağladığı avantajların yanı sıra güçlü ve alanlarının en yetkin kadrosuyla şirketlerin ihtiyaçlarına özel, katma değerli ürün ve hizmetleri bir arada sunarak “tek banka” yaklaşımıyla sektörde fark yaratmayı amaçladıklarını kaydetti. Horozoğlu, dünya genelinde yatırım bankacılığına yönelik ilginin artmasına benzer şekilde ülkemizde de yatırım bankacılığının ciddi büyüme oranlarına ulaştığını belirterek, şunları söyledi:

“Ülkemizde yatırım bankacılığı faaliyetleri, sermaye piyasalarının da gelişimine paralel olarak yükseliş trendi içerisindedir. Finansmanın yapılandırılması ve finansmana erişim, şirket satın alma ve birleşme işlemleri, menkul kıymet ihracı ve halka arz gibi konular açısından yatırım bankacılığı çatısı altında ülkemizde çok önemli hizmetler sunulabileceğini düşünüyoruz. Biz bu alanda farkındalığı yükselterek, müşterilerimizin borç ve sermaye tabanlarını çeşitlendirmelerine destek olurken, sürdürülebilir ve sağlıklı büyümelerine de katkıda bulunacağız.

Bu amaç doğrultusunda, bankamızın öncelikli stratejisi, kurumsal ve ticari bankacılık müşterilerine ihtiyaçlarına özel olarak düşünülmüş yatırım bankacılığı ve yapılandırılmış finansman ürün ve hizmetlerinin yanı sıra işlem bankacılığı ve hazine çözümleri de sunmak olacak. Yatırım bankacılığı alanında amacımız, müşterilerimizin stratejik hedeflerine ulaşmaları için ihtiyaç duyacakları şirket satın alma ve birleşme danışmanlığı, halka arzlar ile sermaye bağlantılı katma değerli ürün ve hizmetleri sunmaktır. Yapılandırılmış finansman alanında ise, hedefimiz sağlıklı ve sürdürülebilir büyümeyi esas almış şirketler için standart kredi ile fonlanabilir ihtiyaçlar dışındaki tüm yapılandırılmış finansman ihtiyaçlarına çözüm getirmek olacaktır. Bu noktada, önümüzdeki dönemde yapılandırılmış finansman ürün ve hizmet yelpazesinde; finansal danışmanlık, özel plasman kredileri, kulüp ve sendikasyon kredileri, sürdürülebilir fonlama kaynakları, nakit akışına dayalı proje finansmanı, İslami finansman ürünleri, ülke kredileri, lokal piyasa borçlanma araçları ve çok uluslu kalkınma bankalarından sağlanacak kaynakların yer almasını hedefliyoruz. Vizyonumuz, yatırım bankacılığı ve yapılandırılmış finansman alanlarında, en iyi uygulamaları esas edinmiş, etkin, yetkin ve tecrübeli ekibimizle müşterilerimizin aklına gelen ilk yatırım bankası olmaktır.”

“Sürdürülebilir finansman pazarından müşterilerimizin pay almasını destekleyeceğiz”

Doğan Yatırım Bankası olarak devletlerin, toplumların ve şirketlerin en önemli gündem konusunun sürdürülebilirlik olduğunun farkındalığıyla, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını benimseyerek, değer odaklı iş fırsatlarını teşvik edeceklerine dikkat çeken Horozoğlu, "Dünya genelinde 2 trilyon Amerikan dolarına ulaşan sürdürülebilir finansman pazarından müşterilerimizin pay alması için yatırımlarını destekleyeceğiz. Bu noktada, Doğan Yatırım Bankası olarak sürdürülebilirlik dönüşümleri ve sürdürülebilirlikle ilgili finansmana erişim konularında müşterilerimize yetkin danışmanlık ve aracılık hizmetleri sunacağız” dedi.

Tüm bu hizmetlerin yanı sıra, Doğan Yatırım Bankası olarak, Doğan Grubu’nun e-ticaret ve dijital deneyiminden faydalanarak, dijital teknolojilerle donatılan bir yapıyla, e-ticaret şirketlerinin tedarikçisi olan KOBİ’lerin de finansman ihtiyacına çözüm olacak ve yapay zekaya dayanan karar destek modelleri bazlı dijital platformlar kurmayı hedeflediklerini ifade eden Horozoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu alanda dünyadaki en iyi uygulamalarını ülkemizde hayata geçirmek amacıyla çalışmalarımıza başladık. Bir Doğan Grubu şirketi olarak, bağlı bulunduğumuz grubun gücü, itibarı ve deneyimlerinin de bizim için önemli avantajlar sağlayacağına inanıyoruz. Grubumuzun değerlerine, değer yaratma kültürüne ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarına bağlı kalarak, yetkin ve tecrübeli ekibimiz ile müşterilerimizin ihtiyaçları için çok yönlü fayda yaratırken, ülkemizin ekonomisine de katkıda bulunmak için çalışacağız.”

A brand-new experience in Investment Banking…

Doğan Investment Bank commences operations for a brand-new investment banking experience with its competent and experienced team and value-added solutions

Established by Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. with an initial capital of TRY 200 million, Doğan Investment Bank has started its activities after obtaining the necessary operating permits from the Banking Regulation and Supervision Agency. Doğan Holding CEO Çağlar Göğüş and Doğan Investment Bank CEO Hulusi Horozoğlu hosted a press conference, whereby they announced that the new Bank will be addressing the banking and financing needs of companies in Turkey with a competent team having significant international experience. The new Bank will be providing companies with value-added products and services on matters including but not limited to mergers and acquisitions, access to international funding and capital markets issuances. Horozoğlu noted that Doğan Investment Bank aims to offer a brand-new experience in investment banking as being one of Turkey’s most reliable and competent representatives of the global financial system.

Doğan Investment Bank has begun providing value added services to the business world in areas ranging from basic banking products to treasury solutions, from investment banking services to sustainability focused financial advisory services, and from structured finance to digital financing solutions.

Having made an ambitious entry into the financial market with its competent and experienced team and through leveraging Doğan Group's deep-rooted history, experience and culture of adding value, Doğan Investment Bank aims to bring a new approach to investment banking in Turkey and targets to be one of Turkey's most reliable representatives of the global financial system. Doğan Holding CEO Çağlar Göğüş and Doğan Investment Bank CEO Hulusi Horozoğlu held a press conference on October 13 announcing the commencement of operations of the new Bank.

Çağlar Göğüş: “We will make a difference in the investment banking landscape of Turkey”

Doğan Holding CEO Çağlar Göğüş stated that Doğan Group has been giving back to Turkish society by investing in Turkey in the past 62 years. The Group continued to generate value for the country even during the pandemic and invested TRY 1.5 billion through expanding its operations since 2020 with the understanding that "if Turkey is doing well, so we are." Stating Doğan Investment Bank is their latest valuable contribution to the Turkish banking industry where the Group has significant prior experience and knowhow. Göğüş said: "In this new period, when the pandemic has caused economic woes and made transformation a necessity for survival, we have seen that businesses require different financing alternatives besides conventional financing methods. To this end, we are committed to go the extra mile and to take further responsibility than just giving advisory services. By leveraging the competitive edge, thanks to our Group's experience, knowledge and strong fund generation capacity coupled with the competent and experienced team of Dogan Investment Bank, we are confident that we will make a difference in Turkey. Regardless of the size, we plan to provide financing solutions to companies in Turkey, which have export potential and value-added products and services. Furthermore, creating financial instruments for the rapidly developing venture capital ecosystem is still in its infant stage in Turkey, this will also be one of our agenda items."

Hulusi Horozoğlu: “We will offer all banking products and services with a ‘one bank’ approach”

Doğan Investment Bank CEO Hulusi Horozoğlu stated that Doğan Investment Bank will provide products and services to corporate and commercial banking customers such as structured finance, investment banking, treasury solutions, cash management, trade financing as well as digital financing and other banking products. He noted that the Bank aims to make a difference in the industry with its competent and experienced team by capitalizing on Doğan Holding's deep-rooted history, culture of creating value and experience in the finance industry, offering value-added products and services tailored to the needs of companies with the "one bank approach". Horozoğlu highlighted that investment banking has significant growth potential in Turkey parallel to the rising global interest towards this area, and mentioned that:

"With the development trend of the capital markets, the investment banking operations in Turkey are also in a growth trend. We believe that important investment banking services can be offered to companies in Turkey such as structured finance, merger and acquisition advisory, securities issuances and initial public offerings. By raising financial awareness in this front, we will support our customers to diversify their debt and capital bases while contributing to their sustainable and healthy operational growth.

To achieve this end, our Bank's primary strategy is to offer products and services tailored to the needs of corporate and commercial banking customers with investment banking and structured finance products, as well as transactional banking and treasury solutions. Our objective in investment banking is to enable our customers to achieve their strategic goals by providing them with merger and acquisition (M&A) and initial public offerings advisory, equity linked value-added products and services. In the field of structured finance, our goal is to provide financing solutions to companies aiming for healthy and sustainable growth for all their financing needs that cannot be met with standard loans. Accordingly, we intend to expand our range of structured finance products and services with financial advisory, private placements, club and syndicated loans, sustainable financing instruments, cash flow-based project financing, Islamic finance products, export credit agency backed facilities, local market debt issuances and loans from multilaterals and development banks. Our vision is to be the bank of the clients when it comes to investment banking and structured finance in Turkey with our competent and experienced team delivering the best practices in investment banking and structured finance."

“We will support our customers in getting their share from the sustainable finance market”

Horozoğlu highlighted that Doğan Investment Bank will raise awareness around sustainability and will promote value added business opportunities with adherence to United Nations 2030 Sustainable Development Goals and, stated that: "We will support our customers' investments to enable them to take their share from the global sustainable finance market which currently reached to US$2 trillion worldwide. For this end, as Doğan Investment Bank, we will provide competent advisory services to our customers in relation to their sustainability transformation and access to sustainable finance.

In addition to all these services, by benefiting from Doğan Group's experience in e-commerce and digitalization, as Doğan Investment Bank, we target to build digital platforms with artificial intelligence based on credit decision engines to provide solutions to the financial needs of SMEs in the supply chain ecosystem of e-commerce platforms. Horozoğlu said:

"We target to localize the best global practices in this field. Being part of Doğan Group, we believe that our Group's strength, reputation and experience will offer significant advantages to this end. Adhering to our Group's culture of generating value and its vision of sustainable growth, with our competent and experienced team, we will strive to create benefits for our customers and also contribute to the welfare of the Turkish economy."

İnternet sitemizi ziyaretiniz kapsamında, yalnızca IP veriniz teknik ve hukuki yükümlülüklerimiz kapsamında güvenlik duvarı katmanımızda saklanmakta olup, kişisel verinizin işlenmesine ilişkin ayrıntılı aydınlatma metnimize buradan ulaşabilirsiniz.